Z pewnością każdy z nas ma w domu książki, których już nie potrzebuje.
Są to książki już przeczytane bądź takie, z których „już się wyrosło”
albo też takie, które były nietrafionym prezentem.
Biblioteka szkolna zachęciła do tego, by dać im drugie życie i wymienić na książki przyniesione przez innych czytelników.
Zasady udziału w wymianie były proste: wystarczyło przynieść jedną książkę i wymienić ją na inną.
(Wymianie nie podlegały podręczniki szkolne i akademickie, poradniki, atlasy itp.-skupiliśmy się na beletrystyce!)
Najbardziej zainteresowani tą akcją byli najmłodsi czytelnicy.
Książki, które nie znalazły zainteresowania wśród czytelników akcji zostały przekazane do biblioteki szkolnej.
Tradycją w naszej szkole stały się obchody Pierwszego Dnia Wiosny.
21 marca uczniowie klas 0-III zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Uroczystość rozpoczęliśmy od przygotowania naszej Marzanny. Wszyscy uczniowie z najmłodszych klas oraz nauczyciele w kolorowym korowodzie niosąc Marzannę oraz gaiki przemaszerowali ulicami Chotyńca śpiewając wiosenne piosenki. Kulminacyjnym punktem pochodu było „wypędzenie zimy” na boisku szkolnym. Zebrane wokół słomianej panny dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę. Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do rzeki, lecz spalona na boisku szkolnym. Mimo tak dużych starań ….wiosny wciąż nie widać. Wierzymy jednak, że wkrótce do nas przyjdzie. Po pożegnaniu zimy, w dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły, by tam świętować nadejście wiosny. Tu czekały na nas kolejne atrakcje - pyszne pieczone kiełbaski. Dzieci powróciły do swoich klas z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita tak upragniona wiosna.
Pod takim właśnie hasłem bawił nas clown Walduś. Zawitał do naszej szkoły 11 marca 2019 roku i pokazał kilka swoich sztuczek. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0-VIII. Podczas wspólnej zabawy dzieci wykazywały się sprytem i sprawnością. Magiczne sztuczki, wesołe scenki, niecodzienne rekwizyty, muzyka i taniec były podstawą naprawdę dobrej zabawy. Nie zabrakło także podchwytliwych zagadek i ciekawych zadań. Dzieci z wielkim entuzjazmem stawiały czoło wyzwaniom Waldusia. Śmiechu było co niemiara! Ten pełen humoru występ dostarczył uczniom nie tylko wiele radości, ale i kilka cennych wskazówek. Clown poprzez zabawę zwrócił uwagę na to, jak ważna jest w życiu grzeczność i kultura osobista każdego człowieka. Chętni uczniowie wcielając się w różne postacie mieli możliwość występów. Dzieci nagradzane były słodyczami i brawami. Występ Waldusia wprowadził wszystkich w dobry nastrój. Chwile spędzone z naszym wesołym gościem minęły bardzo szybko, a zabawa była naprawdę wspaniała.
Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie,
że dzisiaj jest święto kobiet.
Uśmiechy są dla nich, zabawa i taniec,
kwiaty i uśmiech promienny…
W naszej szkole dnia 8 marca odbyły się wybory Miss roku szkolnego 2018/2019. Uroczystą oprawę show przygotowali chłopcy z VII i VIII klasy SP oraz 3 G. wraz z p. Andrzejem Putko oraz opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Dariuszem Szczepańcem. Reprezentantki klas musiały wykazać się w kilku konkurencjach. Należały do nich między innymi: pytania na inteligencję, prezentacja umiejętności wokalnych i tanecznych, czy też wiązanie krawata. Wśród kandydatek do tytułu była duża rywalizacja, ale przy tym widownia miała również dużo śmiechu i zabawy. Jurorzy po podliczeniu punktacji ogłosili, że Miss Szkoły została Karolina Konieczny z klasy VIII. Serdecznie gratulujemy!
Ostatki to ostatnie dni karnawału zaczynające się w tłusty czwartek a kończące się zawsze we wtorek. W naszej szkole nie zapomina się o tej tradycji. W tłusty czwartek przedstawiciele samorządu szkolnego na przerwach sprzedawali uczniom pyszne pączki zakupione przez panią Dyrektor. Warto tu zaznaczyć, że zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto to zrobi, temu do końca roku będzie się dobrze wiodło. Sam zapustny wtorek spędziliśmy dość niestandardowo, udając się całą szkołą do kina „Helios” w Przemyślu, gdzie oddaliśmy się uczcie duchowej w postaci trzech filmów. Większość obejrzała film ”Kiedy się pojawiłaś”. W tej historii poznajemy nastoletniego Calvina, który pracuje na lotnisku i cierpi na hipochondrię. Skłonność do doszukiwania się w sobie kolejnych poważnych chorób sprawia, że chłopak spotyka na swojej drodze nieuleczalnie chorą Skye. Dziewczyna ma plany, które chce zrealizować przed śmiercią i przekonuje Calvina, by jej w tym pomógł. Przyjaźń z ekscentryczną nastolatką zmieni chłopaka już na zawsze. Inni wybrali nieco mniej wymagający repertuar w postaci filmów: „Corgi, psiak królowej” (Szalone przygody Rexa, który odkrywa, że prawdziwych przyjaciół nie poznaje się po pięknie wyczesanej sierści, ale po tym, że w potrzebie potrafią wyciągnąć do ciebie pomocną łapę) oraz „Jak wytresować smoka 3” (Perypetie Czkawki i Szczerbatka w wielkim finale epickiej sagi). Dzień zakończyliśmy ekstra dyskoteką w naszej szkole.
Po udanych zapustach
rozkosz kończy się
przed nami długi post
wstrzemięźliwości czas
by lepiej widzieć świat...
Otoczmy choinkę wszystkich klas pierścieniem,
A wtedy się ziści najskrytsze marzenie.
I we własnej szkole raźniej żyć się będzie,
Gdy uczniowska przyjaźń zapanuje wszędzie.
Gdy uśmiech na twarzach będzie stałym gościem,
To w szkole nie będzie już miejsca dla złości.
Jak co roku podczas karnawału bawiliśmy się na Choince szkolnej. Na uroczystości 7 lutego spotkali się uczniowie, rodzice i nauczyciele, odwiedzili nas także absolwenci oraz goście. Samorząd szkolny zadbał o wystrój sali gimnastycznej, która mieniła się od kolorowej bibuły, balonów i confetti. Wszyscy tańczyli w rytm znanych i lubianych przebojów. Tradycyjnie już, rodzice zadbali o część kulinarną i przygotowali dla swoich dzieci ciasta, napoje i pizzę. Wszystkie te pyszności okazały się miłym przerywnikiem po wyczerpujących szaleństwach tanecznych. Naprawdę z żalem uczniowie opuszczali tego wieczoru budynek szkoły. Następna choinka dopiero za rok.
„Uwielbiam, gdy czytasz mi książeczki,
lub gdy opowiadasz mi bajeczki.
Lubię, gdy na kolanach mnie sadzasz
i na każdą psotę zawsze się zgadzasz.
Lubię, gdy uśmiechasz się do mnie,
po prostu kocham Cię ogromnie!”
Kochają nas, wspierają zawsze są przy nas…
Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie – to nasze kochane babcie i dziadkowie.
21 i 22 stycznia to szczęśliwe dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy – to Dzień Babci i Dzień Dziadka.
Uroczystość z tej okazji odbyła się 20 stycznia 2019r. w Świetlicy Wiejskiej w Chotyńcu, gdzie tłumnie przybyli zaproszeni goście. Cała szkolna społeczność włączyła się aktywnie w przygotowania. Koordynatorem programu artystycznego była pani Lucyna Kopciuch. Uczniowie klas 0-III, pod okiem pań: G. Fedan, J. Szynal i E. Muszak, recytowali wiersze, które przeplatane były piosenkami i wesołymi tańcami oraz teatrzyk pt. „Baba Jaga online…”. Starsi uczniowie, pod kierunkiem pani M. Smyk, przedstawili Jasełka. Uczennice z kl. VIII pokazały swoje talenty aktorskie w scence rodzajowej pt. „Babcia Gienia i dziadek Marian”. Część artystyczną zakończył występ uczennic kl.VI w niezwykłym tańcu ze światełkami pt. „Skrzydła aniołów”.
Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich „skarbów”. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane upominki. Po części oficjalnej wspaniali goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców, była to też okazja do parafialnego spotkania opłatkowego.
Zbliżający się okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na tydzień, przed zimowymi wakacjami odbyły się w naszej szkole profilaktyczne zajęcia „Bezpieczne ferie zimowe”. Przeprowadził je dzielnicowy z Komisariatu Policji w Radymnie mł. asp. Grzegorz Jaromij. Głównym tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, ze zwróceniem szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci w trakcie nadchodzących ferii zimowych. Mundurowy przestrzegał uczniów i przedszkolaków przed niebezpieczeństwami, jakie mogą ich spotkać w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Z kolei, w związku z przypadającym 5 lutego Dniem Bezpiecznego Internetu dzielnicowy zwrócił uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał Sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci należy pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.
Dnia 28 stycznia 2019 r. odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w tenisie stołowym dziewcząt. Organizatorem turnieju była Szkoła Podstawowa w Świętem. Do zmagań przystąpili uczniowie ze Świętego, Duńkowic i Chotyńca.
Naszą szkołę reprezentowały: Dominika Skarbińska, Barbara Jacek i Zuzanna Tomaszewska.
Dziewczyny zajęły I MIEJSCE uzyskując awans do powiatu.
Gratulacje!
W dniu 25 stycznia 2019 r. w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Świętem odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w tenisie stołowym chłopców.
Nasi uczniowie w składzie: Bartosz Fleszar, Kacper Stecyk i Piotr Kowałyk zajęli III MIEJSCE.
Gratulujemy!
15 stycznia 2019 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć bardzo ciekawe przedstawienie cyrkowe. Do naszej szkoły zawitali bowiem artyści z cyrku „Szok”. Podczas występu dzieci podziwiały: żonglerkę, iluzję, akrobacje, ekwilibrystykę, tresurę węża. Na scenie pojawili się: żongler, ekwilibrysta, magik oraz zabawny klown, którzy nie tylko rozśmieszali publiczność, ale i zachęcali do wspólnej zabawy. Uczniowie kręcili hula-hop, próbowali jeździć na monocyklu, starali się wykonać akrobatyczne sztuczki. Jednak największą atrakcją było spotkanie z wężem boa. Najodważniejsi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wziąć węża na szyję, a pozostali - dotknąć i „pogłaskać” to piękne, egzotyczne zwierzę. Po występie artyści otrzymali od wszystkich widzów gromkie brawa. Ten wyjątkowe spotkanie zostanie na długo w naszej pamięci.
W dniu 10 stycznia 2019 r. w Birczy odbyły się Rejonowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Anna Konieczny, Karolina Konieczny, Dominika Kędzior i Oliwia Senejko po zaciętej i trudnej rywalizacji uplasowała się na II MIEJSCU uzyskując awans do Finału Wojewódzkiego, który odbędzie się niebawem w Nowej Sarzynie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w finale!
Już dźwięczny głos się rozlega
I brzmi wśród nocnych ciemności:
Niech się przebudzą umysły
Przez grzech dotkliwie zranione.
Baranek Boży przychodzi,
Uleczy wszelkie słabości
I przebaczeniem obdarzy.
A my pieśnią radosną
Uczcijmy przyjście Pana!
Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Narodzenia Pańskiego. Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy. Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Chotyńcu.
Jest taki dzień w roku, w którym czujemy szczególną więź i nawet w szkole czujemy się, jak jedna rodzina. Ten szczególny dzień wypada 24 grudnia, ale w szkolnym kalendarzu nie ma wtedy zajęć, dlatego zawsze przeżywamy go nieco wcześniej, dzięki czemu możemy lepiej wczuć się w tajemnicę przyjścia Boga-Człowieka na świat. Tradycją naszej szkoły stało się przygotowywanie dla całej społeczności szkolnej wieczerzy wigilijnej. Jest ono zawsze doskonałą okazją do wspólnego śpiewania kolęd oraz złożenia życzeń świąteczno-noworocznych. Tegoroczne spotkanie, które odbyło się 21 grudnia, rozpoczęło się od inscenizacji słowno-muzycznej wprowadzającej nas w magię Świąt Bożego Narodzenia. Po tej części nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na świąteczną dekorację klas. Następnie ksiądz Wiesław Skrabut odmówił krótką modlitwę oraz przeczytał fragment Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa Chrystusa. Potem wszyscy łamali się opłatkiem składając sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia. Zwieńczeniem naszego spotkania był poczęstunek przygotowany przez rodziców, uczniów i nauczycieli, na którym nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych.
W tym roku Święty Mikołaj zawitał do naszej szkoły w wyśmienitym nastroju. Żartom i zabawie nie było końca. Widocznie wszyscy w Chotyńcu byli bardzo grzeczni. Na prezenty zasłużyli zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Św. Mikołaj nie zapomniał również o pani Krysi i panu Józefie.
W Mikołajowym orszaku przywędrowały również do nas najprawdziwsze w świecie anioły oraz pani Mikołajowa, która z cierpliwością i troską pomagała w rozdawaniu prezentów.
Brakowało tylko zielonego Elfa, który odwiedził nas w zeszłym roku, może się obraził, albo zamienił się w Trolla?!
Wszystkie grzeczne dzieci dostały upragnione prezenty, a niegrzeczne….?! O nie! Rózgi w tym roku nie było, ale coś znacznie gorszego, a mianowicie KALAREPKA, którą trzeba było, na oczach wszystkich, zjeść.
Dodatkowo pani Mikołajowa przygotowała Quiz o Mikołaju, podczas którego można było wygrać wspaniałe słodkości.
Każda klasa napisała również list do Mikołaja, który został uroczyście odczytany i wręczony Świętemu.
Szkoda, że takie miłe spotkanie z Mikołajem odbywają się tylko raz w roku!
Dziękujemy panu Andrzejowi i księdzu Wiesławowi, którzy z tą wizytą w tajemniczy sposób byli związani ; )
Tak, był również przyjacielem dzieci w Szkole w Chotyńcu.
Młodsze dzieci oraz przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia pod przewodnictwem pań klas młodszych: pani Grażyny Fedan, pani Ewy Muszak, pani Jolanty Szynal i pani Lucyny Kopciuch.
Każde dziecko bez wyjątku przyniosło do szkoły swojego kochanego pluszaka, który towarzyszył mu w zabawie, tańcu i różnych zagadkach.
Dzieci opowiadały „rodowód” swojego misia, słuchały czytanych fragmentów książek
o niedźwiadkach, uczyły się wierszy, obejrzały film o dobrze znanych i tych mniej znanych misiaczkach, tańczyły z misiami w rytm piosenek.
Ten dzień wywołał wspomnienia, uśmiech i radość.
Na pamiątkę wszyscy, którzy uczcili Święto Misia zawiesili na szyi medal z misiem.
W tym dniu po uroczystości została rozpoczęta akcja czytelnicza pod nazwą „Mały miś w świecie wielkiej literatury” ,mająca na celu rozwijanie i promowanie czytelnictwa, zachęcać do czytania.
Miś rozpoczął czytelniczą podróż po domach .Został wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice lub dziecko wpisuje tytuł książki, a po przeczytaniu wykonuje pamiątkowy rysunek.
Po zakończonej wędrówce został ogłoszony konkurs na najładniejszą ilustrację do czytanej książki.
Mamy nadzieję, że to misiowe przyjęcie oraz jego wędrówka zostanie w pamięci dzieci na długi czas.
W rozegranych 30 listopada 2018r. w Rokietnicy Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Dziewcząt nasze zawodniczki: Dominika Kędzior, Anna Konieczny, Karolina Konieczny oraz Oliwia Senejko zajęły wprawdzie II, ale również premiowane awansem, miejsce. W turnieju powiatowym, oprócz naszej drużyny, wzięły udział zespoły z Rokietnicy, Szówska, Pruchnika, Woli Węgierskiej, Nienowic, Jarosławia oraz Surochowa. Nasze reprezentantki trenujące na co dzień pod opieką p. Andrzeja Putko oraz ks. Wiesława Skrabuta pokazały, że w tenisa grać potrafią i nie czują żadnego respektu wobec zawodniczek grających w klubach. Dobrze to wróży przed turniejem rejonowym. Trzymamy za nie kciuki!
Andrzejki to jeden z takich dni w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. Z tej okazji pod koniec listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. W dniu imprezy sala „zerówki” oraz sala gimnastyczna zamieniły się w ,,sale wróżb”. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka. Katalog wróżb był bogaty, każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Andrzejkowa zabawa nie mogła obejść się również bez słodkich ciasteczek. Dodatkową atrakcją smacznej przekąski były karteczki z andrzejkowymi wróżbami, przepowiadającymi przyszłość. Nie zabrakło też wspólnej zabawy w tradycyjnym kółku, jak również tańców w parach. Oprawę muzyczną części muzycznej zapewnili znani i lubiani DJ Mucha oraz DJ Nilu. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.
20 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa i Markowej. Do tego przedsięwzięcia przyczynił się znacząco nasz ksiądz Proboszcz, który zasponsorował nam wygodną przejażdżkę autokarem. W wycieczce brała udział zróżnicowana wiekowo 38 – osobowa grupa uczniów. Na początku czekały nas same przyjemności, czyli zabawy w rzeszowskim „ FLY PARKU ” i posiłek w MacDonaldzie. Po obiadku udaliśmy się do Markowej, w której złożyliśmy wizytę w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Muzeum to zostało otwarte 17 III 2016r, a autorem projektu architektonicznego jest Mirosław Nizio. Podstawowym celem naszej wizyty w MPRŻ było ukazanie uczniom bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Z pewnością, każdy z nas miał po opowieściach przewodnika i obejrzeniu eksponatów wiele poważnych przemyśleń…
Następnie zwiedziliśmy Skansen Zagrodę - Muzeum, Towarzystwa Przyjaciół Markowej. Spacerując po jedynym w swoim rodzaju społecznym muzeum budownictwa przysłupowego w Polsce prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej, odczuliśmy niepowtarzalny klimat prawdziwie magicznego miejsca. W każdym jego zakątku zobaczyliśmy część historii naszych przodków. Te zaklęte w drewnie wspomnienia ożywają wraz z przekroczeniem drewnianego progu chłopskiej chałupy. Doświadczyliśmy historii wieloma zmysłami. Poczuliśmy zapach słomianej strzechy, naszym oczom ukazały się pomieszczenia, narzędzia, sprzęty domowe i gospodarskie te same, co na przełomie XIX i XX wieku. Społeczny przewodnik, który zna dokładnie każdy nawet najmniejszy przedmiot z kilkutysięcznej ekspozycji, swoimi opowieściami przywołał minioną już epokę drewnianych chałup pod strzechą.
Niestety tylko pogoda nie była dla nas zbyt łaskawa, ale przecież – daliśmy radę !!!