Nasza koleżanka Aleksandra Rajzer, uczennica klasy II Gimnazjum, zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie „Magia kolorów 2016”. Celem konkursu, zorganizowanym przez Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Juliusza Słowackiego w Jarosławiu, było zaprojektowanie barwnego ubioru dla młodzieży. Sukces to spory, jako że na konkurs wpłynęło ok. 150 prac uczniów szkół z całego powiatu jarosławskiego. 12 kwietnia 2016r.w czasie uroczystej gali Ola otrzymała z rąk Senatora RP Mieczysława Golby pamiątkową statuetkę, nagrodę pieniężną oraz nagrody rzeczowe. Opiekunem Oli była p. Lucyna Kopciuch. Gratulujemy Ci Olu! Życzymy dalszych sukcesów i mamy nadzieję, że inni uczniowie naszej szkoły pójdą w Twoje ślady.
W dniu 5 kwietnia uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej przystąpili do ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji. Sprawdzian składał się z dwóch części : zagadnień dotyczących języka polskiego i matematyki oraz drugiej języka angielskiego.
Pomimo, stresu związanego ze sprawdzianem oraz niedyspozycji części uczniów związanej z chorobą , udało im się pomyślnie dobrnąć do końca.
Emocje opadły i z dobrym humorem oraz z nadzieją na dobre wyniki zdający opuścili salę.
Mocno trzymamy za nich kciuki!
Od kilku lat 14 marca obchodzimy święto "Liczby Pi". W konkursie zwiazanym z tymi obchodami zorganizowanym przez Zespół Szkół w Ostrowie wzięli udział również uczniowie klasy III gimnazjum : Paulina Małecka, Sylwia Szynal i Dawid Skarbiński.
Uczniowie przygotowali "Pi - przebranie" oraz odegrali scenkę w której, odnieśli się do faktów dotyczących historii liczby Pi. W dalszej części przystąpili do zadań konkursowych, w których godnie reprezentowali szkołę. Osiągnęli sukces zajmując III miejsce. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
"Kobieta jest arcydziełem wszechświata"
/Gotthold Ephraim Lessing/
Dzień Kobiet jako święto ustanowione zostało w 1910 roku. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku i macierzyństwem. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Obchody Dnia Kobiet w naszej szkole odbyły się tradycyjnie 8 marca. W tym dniu Samorząd Uczniowski działał bardzo intensywnie starając się, aby dzień ten był wyjątkowy dla płci pięknej naszej szkoły. Wszystkie panie już przy wejściu obdarowywane były słodyczami i uroczymi bukiecikami. Na zasadniczą część obchodów złożyła się uroczystość przygotowana przez uczniów klas gimnazjalnych. Zaprezentowano program, na który składały się różne scenki z życia kobiet, w tym scenkę walczącą ze stereotypami, czyli „Dzień mężczyzny”. Po przedstawieniu chłopcy wręczyli paniom nauczycielkom kwiaty. Na koniec pani dyrektor Lidia Łamasz złożyła wszystkim dużym i małym paniom serdeczne życzenia.
W drugiej części uroczystości odbyły się wybory Miss Szkoły. Do wyborów przystąpiły reprezentantki z klas IV-VI Szkoły Podstawowej i klas I-III Gimnazjum. Wszystkie uczestniczki zaprezentowały się na wysokim poziomie; musiały wykonać układ gimnastyczny, rozpoznać melodię, zrobić sobie specjalny makijaż, wypić mleko ze spodeczka bez pomocy rąk oraz odpowiedzieć na podchwytliwe pytania. Jury miało bardzo ciężkie zadanie z wyborem zwyciężczyni, ponieważ wszystkie uczestniczki były świetnie przygotowane. Po burzliwej naradzie jury ogłosiło wyniki: Miss Szkoły została Paulina Małecka z klasy III Gimnazjum. Serdecznie gratulujemy.
Sto lat wszystkim paniom!
Reprezentanci naszej parafii, wśród których gros stanowili uczniowie Gimnazjum w Chotyńcu, zajęli II miejsce w rozgrywkach halowej piłki nożnej na szczeblu archiprezbiteriatu jarosławskiego. Turniej finałowy, w którym uczestniczyło 6 najlepszych w swoich dekanatach drużyn, rozegrany został 5 marca 2016r. w Pruchniku i stanowił część rozgrywek Turnieju Ministrantów Archidiecezji Przemyskiej. Medalowa drużyna, kierowana przez ks. Wiesława Skrabuta, wystąpiła w składzie: Tomasz Łychacz, Ireneusz Łychacz, Jakub Ficek, Adrian Konieczny, Bartosz Konieczny, Jakub Kucharski, Mateusz Kędzierski (wszyscy z Chotyńca) oraz Mikołaj Kuryj (Zaleska Wola).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
„Rodzinne tradycje pielęgnować trzeba.
Babcia, mama, wnuczka. Inaczej się nie da.
Dziś Wam dziękujemy nasi przyjaciele.
Tobie Babciu, Dziadku pomyślności wiele!”
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. To 21 i 22 stycznia - wtedy swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. W naszej szkole uroczystość z okazji tych świąt jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. W bieżącym roku szkolnym odbyła się ona 27 stycznia. Tego dnia maleńka sala gimnastyczna Zespołu Szkół w Chotyńcu zapełniła się naszymi Babciami i Dziadkami, którzy z wielką uwagą obejrzeli występ swoich wnuczek i wnucząt. Uroczystość zaszczycili również przedstawiciele władz gminy Radymno wraz z wójtem panem Bogdanem Szylarem. Spotkanie z Babciami i Dziadkami przygotowali uczniowie klasy 0, klas I, II i III Szkoły Podstawowej, a także klasy II Gimnazjum. Program artystyczny był bardzo bogaty. Oprócz wierszy, piosenek i tańców znalazły się w nim także skecze , w których dzieci i młodzież zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Występ został nagrodzony rzęsistymi oklaskami, a pan wójt, dziękując dzieciom i młodzieży za przygotowanie pięknego przedstawienia, nie omieszkał podkreślić roli, jaką w wychowaniu młodego pokolenia odgrywają Babcie i Dziadkowie. Na zakończenie Babcie i Dziadkowie otrzymali od swoich wnuków własnoręcznie wykonane upominki, a słodki poczęstunek był miłym dodatkiem całego spotkania.
Czas karnawału to czas zabaw szkolnych. Dzieci i młodzież z niecierpliwością czekają na tę chwilę. Zabawa choinkowa w naszej szkole odbyła się 21 stycznia 2016 r. w godz. 14oo - 2100. Najpierw bawili się najmłodsi. Zabawę prowadziła animatorka przebrana za czarownicę. Uczniowie, pięknie ubrani w kolorowe stroje, bawili się w rytm muzyki i uczestniczyli w różnorodnych konkursach. Zabawa była tak wspaniała, że ledwie starczyło czasu na poczęstunek, a niektórzy uczestnicy balu odpoczywali na parkiecie sali byleby nie opuścić żadnej atrakcji. W radości milusińskich brali udział również ich rodzice, którzy licznie zjawili się w szkole. Po najmłodszych bawili się ich starsi koledzy. Tutaj zabawa była dużo spokojniejsza (wiadomo, wiek zobowiązuje), choć nie mniej wystrzałowa. Na uwagę zasługuje fakt, że tę część obsługiwało aż siedmiu didżejów i jedna didżejka. Impreza była bardzo udana i wszyscy wrócili do domu zadowoleni.
Nasza Szkoła kolejny raz uczestniczyła w akcji Góra Grosza. Cel Góry Grosza pozostaje od lat niezmienny – pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Każdy przynosił tyle, ile mógł. Te dziecięce decyzje o wrzuceniu drobnej monety były ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie.
Dzięki Wam - uczniom, przedszkolakom i rodzicom oraz całej kadrze pedagogicznej udało się zebrać: 188,67 zł! Z Waszą pomocą udzielone zostanie wsparcie dzieciom z zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, domów dla dzieci i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. W imieniu organizatorów oraz wszystkich obdarowanych serdecznie DZIĘKUJEMY!!!
„Bóg się rodzi, moc truchleje…"
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wszystkim spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia
życzą
Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Zespołu Szkół w Chotyńcu
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów. Nie inaczej było w tym roku. O wspaniały świąteczny nastrój zadbali zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność mogła poznać staropolskie zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia oraz wsłuchać się w nastrojowy śpiew kolęd w wykonaniu szkolnego chóru.
Następnie uczniowie z klasy II gimnazjum przedstawili inscenizację Opowieści wigilijnej na motywach powieści Karola Dickensa. Aktorzy doskonale wcielili się w swoje role, a ścieżka dźwiękowa idealnie oddawała charakter XIX –wiecznego Londynu.
Na zakończenie wszyscy złożyli sobie życzenia dzieląc się opłatkiem i w radosnych nastrojach rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne.
…bo nie ma większego prezentu niż okruch dobra…
Po raz kolejny w Zespole Szkół w Chotyńcu zorganizowano Mikołajkową Loterię, której dochód przeznaczono dla dzieci z jarosławskiego Domu Dziecka.
W tym roku akcja przebiegała pod hasłem: „PODZIEL SIĘ TYM CO MASZ”. Od 7 do 10 grudnia uczniowie z wielkim zaangażowaniem sprzedawali losy by zebrać jak największą kwotę dla swoich rówieśników. W loterii można było wygrać ozdoby świąteczne oraz zabawki przekazane przez mieszkańców Chotyńca. Za uzyskaną kwotę kupiono artykuły szkolne, książki i gry planszowe. Prezenty zostały przekazane potrzebującym dzieciom, a wszyscy uczniowie ponownie zdali sobie sprawę z tego, że pomoc drugiemu może sprawiać wiele radości. Deklarują też, że tego typu akcje będą odtąd stałym punktem w działaniach szkoły.
Według kalendarza juliańskiego dzień kiedy wspominamy pamięć o świętym Mikołaju wypada trzynaście dnia później w odróżnieniu od kalendarza gregoriańskiego. Chrześcijanie obrządków wschodnich dzień ten świętują 19 grudnia. W tym roku św. Mikołaj przed dzień święta (18 grudnia) zagościł w świetlicy wiejskiej w Chotyńcu. Na początku proboszcz parafii greckokatolickiej w Chotyńcu ks. Paweł Rohuń odprawił krótkie nabożeństwo poświęcone świętemu. Następnie proboszcz przywitał wszystkie dzieci, rodziców i zaproszonych gości, a w szczególności dyrektora Zespolu Szkół w Chotyńcu - panią Lidię Łamasz i Sołtysa wsi – pana Wiesława Koniecznego. Po przywitaniach ksiądz wyświetlił krótką prezentację multimedialną, mającą na celu pokazanie prawdziwej sylwetki świętego. Mikołaja przywitały dzieci, które uczęszczają na religię greckokatolicką w Chotyńcu i Kalnikowie. Uczniowie przygotowali część artystyczną, śpiewali kolędy i recytowali wiersze związane z tematyką bożonarodzeniową. Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na najważniejszą i najbardziej oczekiwaną chwilę – wręczanie prezentów. Mikołaj w tym roku był wyjątkowo szczodry i łaskawy. Prezenty otrzymały wszystkie dzieci i dorośli.
Trzecioklasiści zmierzyli się z próbnym egzaminem gimnazjalnym
2015 / 2016 przygotowanym przez wydawnictwo Operon.
Próbny test gimnazjalny - część humanistyczna
9 grudnia odbył się egzamin z części humanistycznej. Test ten był podzielony na dwa bloki:
Od godz. 9:00 do 10:00 uczniowie zmagali się z historią i WOS - em. Na napisanie egzaminu przeznaczono 60 min.
Od 11:00 do 12:30 gimnazjaliści rozwiązywali zadania z języka polskiego. Czas, jaki mieli do zagospodarowania to 90 min.
Próbny test gimnazjalny - część matematyczno - przyrodnicza
10 grudnia odbył się egzamin z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych. Tak samo jak
w przypadku części humanistycznej, test został podzielony:
Od 9:00 do 10:00 uczniowie rozwiązywali arkusze z przedmiotów przyrodniczych, czyli chemii, biologii, geografii i fizyki. Na rozwiązanie testu przeznaczono czas 60 min.
Od 11:00 do 12:30 gimnazjaliści rozwiązywali zadania z matematyki na co wyznaczono 90 min.
Próbny test gimnazjalny - język obcy (j. angielski)
11 grudnia miał miejsce egzamin z języka obcego. W próbnym teście gimnazjalnym uczniowie mogli wybrać język niemiecki lub język angielski. Dodatkowo egzamin został podzielony na dwa poziomy: podstawowy i trudniejszy, rozszerzony.
Od godziny 9:00 do 10:00 odbył się test z poziomu podstawowego, czyli uczniowie mieli
60 min. na napisanie egzaminu.
Od godziny 11:00 do 12:00 odbył się test z poziomu rozszerzonego, na który przeznaczono również 60 min.
Wyniki testu próbnego pozwoliły uczniom ocenić poziom swojej wiedzy i popracować nad zaległościami. Będą mogli jeszcze lepiej przygotować się do ważnego egzaminu gimnazjalnego, który odbędzie się w terminie od 18 do 20 kwietnia 2016 roku.
W piątek, 4 grudnia 2015 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Chotyńcu byli świadkami niecodziennego wydarzenia. Już od wczesnego ranka dało się odczuć niebywałe podekscytowanie. Przystrajano uroczyście szkołę. Zza drzwi klas słychać było wesołe śpiewy. Na przerwach widać było zaaferowane grupki uczniów oraz elfy obładowane tajemniczymi pakunkami. Na wszystkich twarzach gościły życzliwe uśmiechy. Chociaż u niektórych nacechowane jakąś nutką niepokoju. Być może zadawali sobie pytanie: Czy zasługujemy …? Czy byliśmy grzeczni …? Po niezbędnych przygotowaniach zebraliśmy się w sali gimnastycznej, by wspólnie pośpiewać, posłuchać wierszy oraz oczywiście wysłuchać historii naszego oczekiwanego z niecierpliwością gościa. Wreszcie, gdy napięcie oczekiwania sięgnęło zenitu, dał się słyszeć z oddali dźwięk dzwonka. Coraz bliższy i bliższy … . I oto do sali dostojnym krokiem wkroczył, w towarzystwie aniołków, wielce czcigodny, dawno nie widziany gość – Święty Mikołaj. Zebrani powitali go radosną wrzawą,. Mikołaj grzecznie przywitał się ze wszystkimi, a szczególnie z dziećmi i zasiadłszy skromnie na przygotowanym tronie zaczął rozdawać prezenty. Każdy otrzymał jakiś podarek, a niektórzy dostąpili nawet zaszczytu dotknięcia olśniewającej mikołajowej brody. Radości było co niemiara. Rozdawszy prezenty, Mikołaj obiecał, że wróci do nas za rok. (Oczywiście, jak będziemy grzeczni!!!) Po serdecznym pożegnaniu Mikołaj udał się w dalszą drogę, by nieść radość dzieciom całego świata.
P.S. Twierdzenia poniektórych, że to nie Mikołaj, że to … między bajki włożyć należy.
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 roku. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego.Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Aby tradycji stało się zadość, w naszej szkole również odbyła się zabawa andrzejkowa, połączona z wróżbami i małym poczęstunkiem. Imprezę pomógł przygotować Samorząd Uczniowski, zapewniając uczniom oprawę muzyczną, która pozwoliła znakomicie spędzić ten dzień. Andrzejki odbyły się 26 listopada. Zabawa była przednia!
We wtorek 1 grudnia 2015r. zamiast, jak co dzień rozpocząć o godzinie 8 lekcje, wyruszyliśmy spod szkoły w ekscytującą podróż do kina „Helios” w Rzeszowie. Naszej wyprawie towarzyszyły początkowo krople deszczu i świst wiatru, ale w miarę zbliżania się do celu niebo wypogadzało się i sam Rzeszów powitał nas piękną słoneczną pogodą. Zresztą czuliśmy się bezpiecznie dzięki troskliwej opiece pani Ani, pani Lucyny, pana Dariusza oraz oczywiście kierownika wycieczki pana Andrzeja. Dzięki pewnym dłoniom naszego kierowcy – pana Grzegorza Stanickiego, właściciela firmy „Sergios”, o czasie dotarliśmy na miejsce. Zaopatrzeni w popcorn i colę udaliśmy się do sal kinowych. Starsi obejrzeli ostatni (chyba) film z serii The Hunger Games pt. „Igrzyska śmierci. Kosogłos 2”, a młodsi animowany film „Hotel Transylwania 2”. Po filmowej uczcie mieliśmy chwilę czasu dla siebie, by poszukać w Galerii Rzeszów mikołajkowych prezentów dla naszych bliskich. Następnie w wyśmienitych humorach wyruszyliśmy w drogę powrotną do Chotyńca. Długo jeszcze nasza wycieczka będzie tematem rozmów i wspomnień.
25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy,najbardziej „ przytulaśny”przyjaciel dzieci-PLUSZOWY MIŚ! Z tej okazji Biblioteka Szkolna w Chotyńcu zorganizowała ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA.Do zabawy włączono również nauczycieli i pracowników szkoły,którzy chętnie wzięli udział. Wśród młodszej gromady szkolnej nie było ucznia bez misia .Dzieci brały udział w różnych konkursach, zabawach,zajęciach plastyczno -literackich. Poznawały bajkowych bohaterów poprzez zagaki i gry. Widać było zadowolenie na ich twarzach.
Na zakończenie komisja złożona z nauczycieli wybrała najciekawszego MISIA,a był nim:
MIŚ – Julii Małańczak- kl 0 - I miejsce
MIŚ -Marleny Szramik -kl II -II miejsce
MIŚ-Szymon Jaholnik- kl 0 - III miejsce
MIŚ -Norberta Szramik -kl -II -IV miejsce
MIŚ -Pawła Kowałyk -kl -I -V miejsce
BRAWO!!!
W wyniki konkursu plastyczno-technicznego na najładniejszego misia klasy, którego wytypowali uczniowie były następujące:
miejsce I – klasa I
miejsce II – klasa 0
miejsce III- klasa II i klasa III
BRAWO!!!
19 listopada trzech uczniów naszej szkoły: Ola Rajzer, Dawid Małek i Dawid Skarbiński, wzięło udział w XI EDYCJI MICKIEWICZOWSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych w Radymnie.Wszyscy zaprezentowali się wspaniale a Dawid Skarbiński zdobył III miejsce !!!
Brawo Dawid!!! Gratulujemy!!!
Jak w roku ubiegłym organizujemy LOTERIĘ MIKOŁAJKOWĄ.
Dochód z loterii przeznaczony zostanie na zakup pomocy i gier dla dzieci z Domu Dziecka w Jarosławiu.
Zwracamy się z prośbą o przynoszenie na loterię zabawek, figurek itp. rzeczy do 1 grudnia.
Loteria odbędzie się 3 i 4 grudnia.
Ty też możesz pomóc!!!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY