Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na spotkanie w dniu 27 października o godzinie 13:30 w budynku Zespołu Szkół w Chotyńcu.
Dnia 15 listopada w świetlicy wiejskiej w Chotyńcu uczniowie miejscowego Zespołu Szkół zaprezentowali program artystyczny, na który złożyła się akademia związana z uczczeniem Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz przedstawienie teatralne oparte na dramacie Adama Mickiewicza „Dziady”.
Uroczystość licznie odwiedzili mieszkańcy Chotyńca, dzieci oraz młodzież szkolna wraz z rodzicami. Swą obecnością zaszczycili ją także: proboszcz parafii Chotyniec – ksiądz Wiesław Skrabut, wójt gminy Radymno – pan Bogdan Szylar, radny tejże gminy – pan Krzysztof Niedział oraz sołtys wsi Chotyniec – pan Wiesław Konieczny. Po przywitaniu przybyłych przez panią Lidię Łamasz p.o. dyrektora Zespołu Szkół w Chotyńcu rozpoczęła się akademia z okazji Dnia Niepodległości, którą poprzedziło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Uczniowie klasy I Gimnazjum (Emilia Hryniuk, Julia Jacek, Rafał Jacek, Mateusz Kędzierski, Paulina Kędzior, Bartosz Konieczny, Jakub Kucharski, Anna Segin, Ewa Siudak, Izabela Stanicka, Martyna Wolańska) w przystępny i obrazowy sposób przybliżyli zebranym losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1918. Scenariusz obejmował treści historyczne, wiersze oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego, a jego znaczącym uzupełnieniem była prezentacja multimedialna. Goście z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Akademię przygotowali: pani Agnieszka Glazar-Mazurek i pan Dariusz Szczepaniec.
Drugą część programu artystycznego tego wieczora stanowiła inscenizacja dramatu Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II. Adam Mickiewicz opisuje w nim starodawny obrzęd polegający na przywoływaniu duchów zmarłych. W przedstawieniu wystąpili: Guślarz – Dawid Małek, Widmo Pana - Aleksandra Rajzer, Zosia – Julia Gida, Józio – Paweł Lew, Rózia – Wiktoria Konieczny, Kruk – Ireneusz Łychacz, Sowa – Miłosz Skrzypek, Starzec – Kamila Ciupak oraz Chór – Agata Gut, Adrian Konieczny i Paulina Stecyk. Aktorzy występujący w sztuce wykazali się dojrzałością podczas odgrywania swych ról Potrafili wczuć się w sytuację swojej postaci, zżyć się z nią, wykazując się swoją zdolnością do empatii oraz wyrazić jej emocje mimiką twarzy i odpowiednimi gestami. Uczniowie przejmująco modelowali głos i akcentowali niektóre frazy co sprawiło, że widzowie mogli lepiej zrozumieć dylematy postaci. Niezwykłego klimatu spektaklowi nadały oryginalne, działające na wyobraźnie stroje i niecodzienne rekwizyty. Dużym plusem było to, że były one samodzielnie przez uczniów wykonane. Nie można zapomnieć o nadzwyczajnych efektach dźwiękowych oraz godnej podziwu scenografii, nadających przedstawieniu nastroju grozy i niezwykłości. Spektakl ten oddawał klimat tego obrzędu, jego tajemniczość, a fantastyczna gra aktorów wprowadziła widzów w niesamowity świat pełen nadzwyczajności i nieprzewidywalności. Widownia doceniła ten wysiłek, nagradzając aktorów rzęsistymi brawami. Inscenizację wyreżyserowała pani Lidia Łamasz, a pieczę nad stroną techniczną całości sprawował pan Andrzej Putko.
Na zakończenie głos zabrał wójt gminy Radymno – pan Bogdan Szylar, który dziękując młodym wykonawcom i ich opiekunom za niezapomniane wrażenia jakich dostarczył zebranym program artystyczny tego wieczoru , podkreślił rolę takich imprez kulturalnych w rozwoju młodzieży i ich znaczenie dla integracji społeczności lokalnych.
9 listopada został rozstrzygnięty konkurs pt. "Najpiękniejszy opis przyjaciela". W konkursie tym uczestniczyła klasa III SP. Laureatkami zostały uczennice: Julianna Pieniążek, Dominika Skarbińska i Kamila Ficek. Konkurs miał na celu zaangażowanie uczniów do dodatkowej aktywności pozalekcyjnej. Dzieci tworzyły wypowiedź pisemną, dbając o poprawność ortograficzną, stylistyczną i językową. Zdrowa rywalizacja między trzeciakami oraz miły prezent dla opisywanego przyjaciela to również ukryte aspiracje tej zabawy.
W piątek 6.11.2015r. uczniowie klas 0-3 naszej szkoły uczestniczyli w akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Jest to międzynarodowy program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość nt. roli śniadania w diecie dziecka.
Uczniowie wraz z wychowawczyniami: Ewą Muszak, Grażyną Fedan, Jolantą Szynal oraz Lucyną Kopciuch, utworzyli Kluby Śniadaniowe, w ramach których przygotowywali pyszne i zdrowe śniadanie.
Nasze klasy starannie przygotowały się do tego dnia. Każda miała wyznaczone zadanie: jedni zorganizowali „owocową wyspę”, inni nabiałowe przysmaki, kolejni zajęli się przygotowaniem warzywnego stołu oraz aranżacją sali. Dzięki zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych w bogatym menu wspólnego śniadania były: pasty twarogowe i jajeczne, różne rodzaje serów, świeże warzywa i owoce, dżemy domowej roboty oraz różne rodzaje pieczywa. Uczniowie przyznali, że niektóre potrawy próbowali po raz pierwszy i bardzo im smakowały.
Po skończonym posiłku wszyscy nabrali sił do tego, by sprawdzić swoje wiadomości, dotyczące zdrowego odżywiania, w multimedialnej grze „ Zdrowe-niezdrowe”. Zabawa była wspaniała.
Ta akcja uświadomiła znaczenie śniadania dla zdrowia i rozwoju dzieci oraz pozwoliła uczestnikom przekonać się do nowych smaków. W bieżącym roku szkolnym organizować będziemy jeszcze kolejne działania promujące cele programu. Wszystkich zainteresowanych tym tematem odsyłamy także do strony internetowej http://sniadaniedajemoc.pl/
ZAPROSZENIE
Uczniowie i nauczyciele
Zespołu Szkół w Chotyńcu mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na przedstawienie teatralne oparte na dramacie Adama Mickiewicza „DZIADY”,
oraz akademię związaną z uczczeniem
Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Zapraszamy w niedzielę 15 listopada 2015r.
o godz. 17.00 do świetlicy wiejskiej
w Chotyńcu.
Mamy nadzieję, że zaszczycicie nas Państwo swoją obecnością.
Serdecznie zapraszamy
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Chotyńcu
Zgodnie z tradycją 23 października pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Zespołu Szkół w Chotyńcu. Przewodniczący Samorządu Szkolnego Dawid Skarbiński powitał młodszych kolegów ciepło i serdecznie. Uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli uroczystość występem artystycznym. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli. Wszyscy okazali się godni nosić miano prawdziwego ucznia. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane upominkami przez dumnych rodziców, oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy, bajki oraz książeczki SKO. Po oficjalnej części uczniowie wraz z rodzicami udali się do sali, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i zabawa.
23 października uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Jarosław w Koniaczowie. Zajęcia przyrodnicze prowadził pan Damian Rębacz w Izbie Edukacyjnej Leśnej. Uczniowie zapoznali się z różnorodnym sprzętem leśnym, ekspozycją skór i rzeźb zwierząt leśnych, pracą leśnika. Młodzi przyrodnicy sami musieli rozpoznać gatunki drzew pracując z kluczem do oznaczania roślin oraz odpowiednio dopasować organizmy do poszczególnych warstw lasu. Wszyscy w nagrodę dostali pomoce dydaktyczne i szczęśliwie powrócili do domu.
Z okazji dnia Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodziliśmy święto nauczycieli i pracowników socjalnych. W dniu 15.10.2015 odbyła się akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły , w której uczestniczyli wszyscy pracownicy, nauczyciele, uczniowie oraz przedstawiciele Rady Rodziców. W tej uroczystej atmosferze nie zabrakło podziękowań za trud, pracę oraz serce wkładane w codzienną pracę nauczycieli i pracowników szkoły.
MAGICZNE MIEJSCE, W KTÓRYM NAUKA ŁĄCZY SIĘ Z ZABAWĄ
Klasowe ławki, tablica i kreda to nie najważniejsze elementy współczesnej edukacji. Dużo lepsze efekty w kształceniu przynoszą aktywne zajęcia, odbywające się poza murami szkolnymi. Ciekawą propozycję nauki połączonej z aktywnym wypoczynkiem i zabawą przybliżającą lokalną historię oferuje Kresowa Osada w Baszni Dolnej. Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I, II, III odwiedziły Osadę Kresową w Baszni Dolnej 07.10.2015r. Poznały krótką historię przedwojennych Kresów Wschodnich, oglądały budynki i przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku oraz prace rzemieślników. Wzięły udział w warsztatach garncarstwa i kowalstwa. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia praktyczne, w których same także mogły uczestniczyć – to była dla nich ogromna frajda. Po warsztatach były wspólne zabawy na placu zabaw i zakupy gotowych wyrobów. Z uśmiechem na twarzy wspominają także poczęstunek w postaci pieczonych ziemniaków i grillowanej kiełbaski.
Zajęcia w Kresowej Osadzie bez wątpienia pozwoliły uczniom pogłębić wiedzę na dany temat, poznać świat w inny sposób niż siedzenie w szkole, a przede wszystkim będą stanowić niebanalną metodę przekazywania informacji, nabywania wiedzy i doświadczeń.
Jak co roku 1 października uczciliśmy hucznie wybierając MISTERA SZKOŁY!!! Konkurencja była ogromna, a zadania niezwykle trudne!!! Jury miało niemały problem z wyłonieniem zwycięzców. Po burzliwych obradach ogłoszono wyniki: MISTEREM SZKOŁY W ROKU SZKOLNYM 2015/16 został KUBA FICEK- GRATULUJEMY!!!
30 września wszyscy uczniowie naszej szkoły przystąpili do Akcji Sprzątania Świata! Wyposażeni w odpowiedni sprzęt( rękawiczki i worki na śmieci) ruszyliśmy w teren! Opłacało się!!! Teraz wokół nas jest o wiele piękniej!!!
25 września w naszej szkole miała miejsce wizyta pana policjanta. Tematem spotkania była praca w policji a także bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Gimnazjaliści obejrzeli również filmy związane z uzależnieniami ( narkotyki, dopalacze, papierosy i alkohol).Każdy mógł osobiście porozmawiać z policjantem a potem także obejrzeć radiwóz.