Akcje charytatywne w naszej szkole są już tradycją. Co roku staramy się odpowiadać na potrzeby tych, którzy znaleźli się w trudnej życiowej sytuacji. W tym roku szkolnym zdecydowaliśmy się przyłączyć do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.
Dlatego też zorganizowaliśmy kiermasz zabawek, książek, dekoracji świątecznych. Ze sprzedaży tych rzeczy uzyskaliśmy kwotę 462 zł.,za którą kupiliśmy niezbędne rzeczy dla wybranej rodziny. Pozostałe rzeczy do paczki zostały darowane przez rodziców, uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły.
Składamy tutaj WIELKIE PODZIĘKOWANIA wszystkim, którzy wsparli naszą akcję- rodzicom, uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły.
Dzięki wspólnym działaniom udało się nam wszystkim obdarzyć bliźnich radością i uśmiechem w ten piękny przedświąteczny czas.
Jak co roku tradycyjnie w grudniu robimy mikołajkowa wycieczkę do kina. W tym roku, ponad czterdziestoosobowa grupa wybrała się na film „Mikołaj i spółka”. Wesołe, ciepłe i pełne prezentów święta. Takie powinny być i te. Jednak pojawił się bardzo poważny problem. Tuż przed wigilią wszystkie elfy zachorowały i nie pomogą Mikołajowi zapakować nawet jednego, małego prezentu. Święty może zrobić już tylko jedno - zwołać zaprzęg swoich dzielnych reniferów i ruszyć w poszukiwaniu lekarstwa. Inaczej Boże Narodzenie zostanie odwołane! Szczęśliwie w czasie podróży spotyka pewną szaloną rodzinę, która pomoże mu w tej karkołomnej misji. Czy zdążą uratować Gwiazdkę? Zwariowaną komedię wszyscy obejrzeli z ciekawością i wczuli się w klimat nadchodzących świąt. Po filmie nastąpiła magia świątecznych zakupów- głównie prezentów pod choinkę. Mamy nadzieję ze wszystkim się spodobają.
Prawie każdy z nas pamięta marzenia małego chłopca z opowiadania pt. „Jak Wojtek został strażakiem”. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów dnia 12 grudnia 2017r. do naszej szkoły przybył niecodzienny gość. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu. Pan strażak omówił przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą właściwego postępowania w sytuacjach zagrożeniach życia. Zwracał szczególną uwagę na zasadność wzywania służb ratowniczych, przypominał o najważniejszych numerach alarmowych. W czasie spotkania poruszył tematykę bezpieczeństwa pożarowego, zapobiegania powstawaniu pożarom oraz właściwego reagowania na zaistniały pożar - w szkole, domu, a także w innych miejscach, gdzie mogą znaleźć się dzieci. Wszyscy uczniowie byli bardzo uważnymi słuchaczami, a także chętnie dzielili się wiedzą, którą nabyli w trakcie nauki. Ponadto strażak przypomniał dzieciom m.in. o sposobie prawidłowego alarmowania straży pożarnej o niebezpieczeństwie. Miłym gestem kończącym tą część spotkanie było przekazanie szkole efektownych kalendarzy strażackich. Ostatnia część spotkania odbyła się na zewnątrz, gdzie uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję do zapoznania się z samochodem wykorzystywanym również podczas prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych.
Naprawdę! Był u nas w szkole, a jakże 6 grudnia. Ale zacznijmy od początku. Inicjatywa zaproszenia świętego wyszła od samorządu uczniowskiego naszej szkoły. Nie było łatwo. Ale udało się! Wiadomo, Mikołaj ma w tym dniu napięty grafik. Ale zawsze znajdzie czas dla grzecznych dzieci, a takich ci u nas nie brakuje. Już od wczesnego ranka dało się odczuć niebywałe podekscytowanie. Przystrajano uroczyście salę gimnastyczną. Przeprowadzano ostatnie próby. Wszyscy pragnęli zaprezentować się z jak najlepszej strony. Po niezbędnych przygotowaniach zebraliśmy się w sali gimnastycznej, by wspólnie pośpiewać, posłuchać wierszy oraz oczywiście wysłuchać historii o naszym oczekiwanym z niecierpliwością gościu. Wreszcie rozstawione czujki dały znać, że już jest, że już zaparkował swój pojazd przed szkołą. Najpierw dał się słyszeć dźwięk dzwonka. Coraz bliższy i bliższy … . I oto do sali dostojnym krokiem wkroczył, w asyście aniołków, wielce czcigodny gość – Święty Mikołaj. Towarzyszył mu osobisty doradca – elf. Sądząc po wyglądzie i sposobie mówienia z bardzo daleka. Zebrani powitali przybyłych radosną wrzawą. Mikołaj grzecznie przywitał się ze wszystkimi, a szczególnie z dziećmi i zasiadłszy na przygotowanym tronie wysłuchał i obejrzał nasz występ. Następnie zaczął rozdawać prezenty. Każdy otrzymał jakiś podarek i z każdym Mikołaj zamienił parę słów. Radości było co niemiara. Rozdawszy prezenty, Mikołaj obiecał, że wróci do nas za rok. Oczywiście, jak będziemy grzeczni. Po serdecznym pożegnaniu Mikołaj udał się w dalszą drogę, by nieść radość dzieciom z całego świata.
„Spotkania z Legendą”. To bardzo ciekawa inicjatywa Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, a ściślej rzecz ujmując pracowników Księgarni „Kuferek”, która u Gruszewiczów nie tylko ma się dobrze, ale realizuje od roku spotkania z dziećmi i młodzieżą. Jest administrowana przez Miejski Ośrodek Kultury. 22 listopada przed południem na dwugodzinny rekonesans przyjechały do miasta Kostków, Sobieskich i Ostrogskich uczennice z „Kółka dziennikarskiego” działającego w naszej szkole. Były to wytrwałe dziewczyny, które mimo niesprzyjającej aury podjęły wyzwanie: Amelia Fleszar, Ola Greń, Martyna Golec, Kamila Ficek, Julianna Pieniążek. Pan Henryk Paszek w stroju mieszczanina z dawnych czasów przedstawił zebranym jarosławskie baśnie i legendy. To bardzo ciekawe przekazy, wiele mówiące o życiu dawnych jarosławian, uczuciach, fascynacjach, poznawaniu nieznanych miejsc. Inicjatywa jarosławska jest niejako integralnie powiązana z podobnymi projektami realizowanymi w innych regionach kraju. Sam pomysł – jak oznajmił Henryk Paszek – narodził się w Wielkopolsce. Przybiera coraz szersze rozmiary. Środowa peregrynacja uczniów i ich opiekunki, pani Lucyny Kopciuch obejmowała także zwiedzanie Rynku i jego okolic. Wyjątkową atrakcją było poznanie Podziemnej Trasy Turystycznej im. Feliksa Zalewskiego. O ratowaniu Staromieścia i szczególnej roli inżynierów i górników z Bytomia. Henryk Paszek opowiedział z wielką znajomością tej dziedziny. A co było potem? Zwiedzanie Wielkiej Izby w kamienicy Rynek 6 , która pełni obecnie rolę Sali Ślubów. Na zakończeniu każda uczestniczka otrzymała specjalną pieczęć oraz słodycze. Pomysł bardzo ciekawy. Posiada walory poznawcze. Widać, że pomysłów na ciekawe kontakty jest w Jarosławiu coraz więcej.
Uczniowie klas: IV SP i 3. G z Chotyńca wraz z uczniami klasy 2. G z Łazów 29 listopada 2017 roku wzięli udział w wycieczce autokarowej do zespołu pałacowo – parkowego w Łańcucie. Celem wyjazdu było zwiedzenie jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowanej w XVII wieku. Zwiedzanie pałacu zajęło około 2 godzin. W tym czasie dzieci i młodzież podziwiały: Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Pokój Bilardowy, Czerwony Korytarz, Galerię Rzeźb, Salę Teatralną i wiele innych pomieszczeń. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami; przestronnością i bogactwem zdobień. Uczniowie obejrzeli portrety mieszkańców pałacu. Poznali również historię pałacu i ich właścicieli – Lubomirskich i Potockich. Następnie wycieczkowicze udali się do Oranżerii, gdzie zobaczyli egzotyczne rośliny, żółwie, rybki i inne zwierzątka. W Stajni i Wozowni podziwiali kolekcję kilkudziesięciu zabytkowych pojazdów konnych. Ściany Wozowni ozdobione są kolekcją trofeów myśliwskich przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu – hrabiego Alfreda Potockiego. Po takich wrażeniach uczestnicy mogli odpocząć degustując przepyszną pizzę i inne smakołyki w nastrojowej pizzerii. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła uczestnikom wielu ciekawych przeżyć.
… sportowym i tanecznym były wielce udane dla naszej szkoły. W rozegranym 27 listopada w Sośnicy Andrzejkowym Turnieju Piłki Halowej dziewcząt szkół Gminy Radymno nasze dziewczyny zajęły I miejsce. Grając systemem "każdy z każdym" pokonały po 2:0 SP Święte oraz SP Sośnica a zremisowały z SP Duńkowice 0:0. Z dorobkiem 7 punktów zasłużenie zajęły I miejsce w gminie Radymno. Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Karolina Konieczny - bramkarz (ani jednej straconej bramki) - najlepszy bramkarz turnieju, Dominika Kędzior - napastnik, Anna Konieczny - pomocnik – napastnik, Patrycja Kędzierska - obrońca – pomocnik, Amelia Fleszar - obrońca (bardzo skuteczny), Magda Siudak - stoper, Oliwia Senejko - pomocnik, Dominika Skarbińska - obrońca. Trener zespołu, a jednocześnie solenizant, pan Andrzej Putko był zachwycony z „prezentu”, jaki dziewczęta sprawiły jemu i całej społeczności szkolnej. A po emocjach na parkiecie sportowym przyszedł czas na zabawę na parkiecie tanecznym. Wieczorem, przy dobrej muzyce, bawili się wesoło i starsi i młodsi. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały.
Wszyscy kochają misie! 27 listopada nasi pluszowi ulubieńcy obchodzili swoje święto i dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej szkole. Przypomnijmy, że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosevelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Misiaki panoszyły się więc i na przerwach, i na lekcjach, a ich właściciele chętnie pozowali do zdjęć. Szczególne podziękowania należą się młodszym klasom, które „przyprowadziły” do szkoły najwięcej misiów. Brawo także dla największego pluszowego niedźwiedzia, należącego do pani Grażyny Fedan, który dostojnie „zasiadł” w fotelu na szkolnym korytarzu. Spore emocje i miłe wspomnienia wzbudził również malutki misiaczek uwieszony u szyi pana Darka. Obchody przygotowały panie: Grażyna Fedan, Lucyna Kopciuch, Ewa Muszak oraz Jolanta Szynal.
„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas”. Flora Edwards
Bardzo dziękujemy uczniom oraz Rodzicom za ofiarowanie przyborów szkolnych takich jak zeszyty, kredki, bloki rysunkowe, długopisy, ołówki, flamastry, kleje, gumki do mazania, piórniki itp. Wszystkie rzeczy zostały przekazane przez panią Justynę Fusiek Stowarzyszeniu Pomocy Polakom we Lwowie i okolicach- Tońko i Szczepko.
Dziękujemy za okazaną pomoc i pamiętajmy, że Dobro powraca.:)
W rozegranych 21 listopada 2017 roku w Rokietnicy Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym nasza reprezentacja dziewcząt w składzie: Anna Konieczny, Karolina Konieczny, Dominika Kędzior oraz Oliwia Senejko zajęła II miejsce w powiecie jarosławskim premiowane awansem na Rejonowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Dubiecku, które odbędą się w drugiej dekadzie grudnia. Dziewczyny pozostawiły w pokonanym polu reprezentacje gmin: Laszki 3:0, Pruchnik 3:1 oraz Rokietnica 3:1. Przegrały tylko jeden mecz z Jarosławiem. Niestety gorzej poszło naszym chłopcom, którzy zajęli dopiero V miejsce w powiecie jarosławskim. Wystąpili w składzie: Bartosz Konieczny, Gabriel Konieczny oraz Mateusz Kędzierski. Przygotowaniem obu drużyn zajął się oczywiście pan Andrzej Putko, któremu znacznej pomocy udzielił ksiądz Wiesław Skrabut, m.in. fundując uczniom nowe rakietki. Serdecznie dziękujemy!
Stołowym oczywiście. W rozegranych 17 listopada 2017r. w Świętem Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Chłopców Gminy Radymno reprezentanci naszej szkoły odnieśli cenny sukces. Pokonawszy SP Ostrów 3:2, SP Nienowice 3:1 oraz SP Święte 3:0 zajęli pierwsze miejsce w turnieju. Zawodnicy zwycięskiej drużyny: Bartosz Konieczny i Mateusz Kędzierski – 3. G oraz Gabriel Konieczny – VII SP otrzymali z rąk Wójta Gminy Radymno pana Bogdana Szylara dyplom oraz pamiątkowy puchar. Triumf chłopców oraz wcześniejszy dziewcząt pokazuje, że mimo niezbyt komfortowej bazy lokalowej nasi uczniowie angażują się w sport i odnoszą sukcesy. Duża w tym również zasługa naszego wuefisty – pana Andrzeja Putko. Gratulujemy dziewczętom i chłopcom awansu i oczekujemy na dobre wieści z Rokietnicy, gdzie zostanie rozegrany turniej na szczeblu powiatu jarosławskiego.
Reprezentantki naszej szkoły uczestniczyły 16 listopada 2017 roku w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Dziewcząt Gminy Radymno. Z sukcesem! Najpierw pokonały SP Duńkowice 3:0, a potem rozgromiły z takim samym wynikiem gospodynie turnieju – SP Święte. Dość powiedzieć, że oddały przeciwniczkom zaledwie 45 punktów – same zdobywając 132. Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Anna Konieczny, Karolina Konieczny, Dominika Kędzior i Oliwia Senejko – wszystkie z klasy siódmej. Cieszymy się wraz z wami z sukcesu i pięknego (a solidnego) pucharu za I miejsce w gminie Radymno i wierzymy, że nie powiedziałyście jeszcze ostatniego słowa.
Już po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły brali udział w Konkursie Recytatorskim im. A. Mickiewicza oraz w konkursie pod hasłem „Namaluj poezję A. Mickiewicza”.
W tym roku naszą szkołę godnie reprezentowały trzy uczennice: Emilka Hryniuk, Dominika Łukaszów oraz Ania Segin. Wszystkie dziewczyny zaprezentowały się wspaniale. Emilka recytując „Redutę Odona”, Dominika – fragment epopei „Pan Tadeusz”, a Ania malując ilustrację do II części „Dziadów”.
Pomimo bardzo zaciętej rywalizacji i wysokiego poziomu konkursu nagrodzono pracę Ani Segin przedstawiającą Widmo.
Brawo! Gratulujemy!
A co to takiego? To ciekawa inicjatywa Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Polegała ona na tym, by przyjść do szkoły w swoim domowym obuwiu. W zamian zwolnionym się było od pisania niezapowiedzianych „kartkówek”, pytania i prezentowania zadań domowych. Dlatego 14 listopada 2017r. nasza szkoła zaroiła się od osób w kapciach, bamboszach, pantoflach i klapkach w różnorodnym kolorycie i różnorodnych formach. Była to bardzo ciekawa propozycja zaprezentowania na zewnątrz swojej osobowości i charakteru. Czekamy z niecierpliwością na inne „tematyczne dni”. Aha, żebyśmy nie zapomnieli. „Dzień kapcia” miał mocną konkurencję w postaci obchodów ruchomego Dnia Króla Juliana. Dwie klasy przygotowały nawet wzruszające laurki na cześć Króla i promotora jego święta. Pewnie chciały ogrzać się w blasku jego chwały. Króla oczywiście!
W tym roku uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce w Świetlicy Wiejskiej w Chotyńcu. Akademię z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przygotowała pani Grażyna Fedan z pomocą pani Jolanty Szynal, Ewy Muszak oraz Lucyny Kopciuch.
W uroczystości wzięli udział księża- Wiesław Skrabut i Bazyl Zabrocki, a także pan wójt Bogdan Szlar, radny Krzysztof Niedział, sołtys Wiesław Konieczny, nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz licznie przybyli mieszkańcy Chotyńca.
Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor witając wszystkich zaproszonych gości i zapraszając na część artystyczną, która wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie klasy 0, I, II i III recytowali wiersze oraz tańczyli. Szczególnie podobał się wszystkim taniec z flagami wykonany przez klasę III, układ taneczny klasy I z biało-czerwonymi wstążkami a także ilustracja taneczna do pieśni „Ułani” w wykonaniu zerówki. Chór pod kierunkiem pani Agnieszki Glazar- Mazurek pięknie śpiewał pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Ciekawym akcentem był „przeprowadzony sondaż na ulicach Warszawy” dotyczący daty 11 listopada przeprowadzony przez uczniów klasy III gimnazjum.
Uwagę przyciągała również piękna dekoracja oraz portret Józefa Piłsudskiego namalowany przez uczennicę Anię Segin.
Wszyscy z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii a także sami włączyli się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, który prowadziła pani Ewa Broda przy akompaniamencie pani Agnieszki Glazar- Mazurek.
Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości, w tym Radzie Rodziców, która przygotowała z tej okazji słodki poczęstunek.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Chotyńcu serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców do świetlicy wiejskiej na akademię z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.
Przedstawienie odbędzie się 12 listopada 2017r. ( niedziela ) o godz. 16:00.
Nasi młodzi futboliści z grupy wiekowej U10 zaliczyli ostatnio - 7 listopada 2017r. - piękny sukces w postaci III miejsca w Powiatowym XVIII Turnieju w piłce nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Po drodze okazali się bezkonkurencyjni na szczeblu gminy Radymno. W turnieju finałowym powiatu jarosławskiego przegrali tylko jeden mecz, i to różnicą zaledwie jednej bramki, ze znacznie wyżej notowanym rywalem. „Brązową” drużynę tworzyli uczniowie klasy III SP w składzie: Kacper Gwóźdź, Krzysztof Jacek, Klaudiusz Konieczny, Paweł Kowałyk, Piotr Kowałyk, Kamil Mazurkiewicz, Jakub Olech oraz Hubert Stanicki. Zawodnicy otrzymali pamiątkowy puchar oraz dyplomy. Najlepszymi strzelcami okazali się: Jakub Olech i Piotr Kowałyk. Gratulujemy i myślimy, że jak chłopcy podszlifują formę to ucieszą nas jeszcze niejednym sukcesem.
27 października 2017r. w Miejskim Domu Kultury w Radymnie odbył się II GMINNY KONKURS RECYTATORSKI I PLASTYCZNY. W tym roku poświęcony był pamięci Świętego Jana Pawła II i przebiegł pod hasłem TOTUS TUUS. W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice, tj. w konkursie recytatorskim - Emilia Dzierżek
- Zuzanna Tomaszewska
- Dominika Skarbińska
- Emilia Hryniuk
w konkursie plastycznym - Dominika Kędzior
- Anna Segin
Można śmiało stwierdzić, że konkurs w obu kategoriach zakończył się dla NASZEJ SZKOŁY sukcesem, bowiem Emilia Hryniuk zajęła II miejsce, recytując przepiękny wiersz pt. Magnifikat, a w konkursie plastycznym bezkonkurencyjna okazała się praca Anny Segin. Uczennice zostały wyróżnione cennymi nagrodami.
W naszej szkole także organizujemy zbiórkę przyborów szkolnych. Przybory można przynosić do sekretariatu Szkoły Podstawowej do dnia 10 listopada 2017r.
Zapraszamy do udziału w tej akcji.
W piątek 27 października 2017 roku odbyła się w Szkole Podstawowej w Chotyńcu uroczystość ślubowania pierwszoklasistów. Co roku budzi ona wiele emocji wśród dzieci, nauczycieli i oczywiście samych rodziców. 6 uczniów klasy pierwszej zostało pasowanych na ucznia. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Lidia Łamasz, która serdecznie powitała dzieci oraz przybyłych uczniów, nauczycieli, rodziców i gości. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w przepięknym programie artystycznym. Dzieci śpiewały, recytowały wiersze i odpowiadały na pytania zadawane im przez starszych kolegów. Pomyślnie zdały pierwszy egzamin z wiedzy z różnorodnych dziedzin m.in. o symbolach narodowych i zachowania na drodze. Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowanie na ucznia. Pasowania dokonała Dyrektor Szkoły. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Chotyńcu. Po ślubowaniu głos zabrał Wójt Gminy Radymno – pan Bogdan Szylar – życząc świeżo upieczonym pierwszoklasistom radości z sukcesów szkolnych i rozwijania zainteresowań. Po czym dzieci otrzymały prezenty od władz gminy oraz rodziców. Na zakończenie, klasa ustawiła się do pamiątkowego zdjęcia. W sali na uczniów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.