Ta myśl Wisławy Szymborskiej przyświeca uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Chotyńcu, którzy co roku organizują akcję „Sprzątanie cmentarza parafialnego”. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i młodzieży ocalamy pamięć o tych, którzy odeszli. Przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariusze z naszej szkoły udali się na cmentarz w Chotyńcu. Uczniowie wraz z opiekunami sprzątali stare często, zaniedbane groby. Wspólna inicjatywa szkoły i parafii dowodzi tego, że nie zapominamy o naszych przodkach, o dziadkach, o nieżyjących już mieszkańcach naszej miejscowości, którzy wprowadzali nas w sekrety tego świata. Dając żywe świadectwo, zachowujemy ich nie tylko w swoich sercach i myślach. Miarą naszej wartości jest to, co robimy dla innych.
Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy mogli uczestniczyć w tzw. „Dniach otwartych koszar”. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu nadesłano do nas z 5-go Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Przemyślu.
W wycieczce do Jednostki Wojskowej w Przemyślu wzięli udział uczniowie klas 0– 3, a także starsi ich rówieśnicy, którzy biorą aktywny udział w pracach "Kółka Dziennikarskiego”.
Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie, wyrozumiałość i cierpliwość!. Dziękujemy również za przybliżenie nam codziennego życia i służby wojskowej oraz zapewnienie miłego i ciekawego spędzenia czasu.
Po wizycie w Jednostce Wojskowej, uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmów do wyboru dla chłopców i dziewcząt w kinie HELIOS: „ Lego Nienago” i „ My Lille pony”.
16 października b.r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji XVII Dnia Papieskiego. Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dniem wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę. Tegoroczne hasło: „Idźmy naprzód z nadzieją!” jest nade wszystko otwarciem nowej perspektywy dla wiary. Chcemy na nowo usłyszeć wezwanie do prawdziwie chrześcijańskiej nadziei. Z tej okazji uczniowie przedstawili scenki z życia Ojca Świętego oraz przypomnieli niektóre myśli św. Jana Pawła II dające wskazówki postępowania. Scenariusz uświetniły slajdy i ulubione pieśni Jana Pawła II zaśpiewane przez chór z akompaniamentem gitary. Najpiękniej została wykonana „Barka”, ponieważ zaśpiewana była przez większość widzów. Przedstawienie zostało bardzo życzliwie przyjęte przez żywo reagującą widownię. Akademię przygotowali uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, a sama jej idea narodziła się z inicjatywy przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego i jednocześnie przewodniczącej klasy 3 gimnazjum – uczennicy Ewy Siudak. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie.
Czasem to by się chciało nauczycielom powiedzieć coś miłego. Tak przy Dniu Nauczyciela, żeby im było miło i żeby poczuli się docenieni.
Tak też uczynili uczniowie naszej szkoły na uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który odbył się 12 października 2017 roku. Przedstawili oni w humorystyczny sposób scenki z życia szkoły, które uświadamiały, że praca nauczyciela wcale nie jest taka łatwa. Miało to pokazać nauczycielom i pracownikom szkoły, że uczniowie doceniają trud wkładany w ich kształcenie i wychowanie. Wszystko to było okraszone śpiewem i muzyką. Szczególnym punktem programu okazał się „historyczny” skecz w wykonaniu uczniów klasy trzeciej gimnazjum. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w ramach podziękowania obdarowali swoich nauczycieli symbolicznym kwiatkiem, a Rada Rodziców zaprosiła na tort. Wszystkim, którzy edukują, jak i tym, którzy są edukowani życzymy zdrowia, szczęścia i pomyślności. A drogowskazem niech stanie się dla nich aforyzm Vernona Howarda: „Zawsze idź przez życie tak jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie.”
Wizyta pana policjanta w naszej szkole zawsze budzi wielkie emocje. Szczególnie najmłodsi uczniowie naszej szkoły chcą wiedzieć wszystko:
- Jak złapać złodzieja?
- Czy można pooglądać radiowóz?
-Jak wygląda pistolet?
Na te i inne, równie ciekawe pytania, cierpliwie odpowiadał młodszy aspirant Grzegorz Jaromij, który pełni obowiązki dzielnicowego w Chotyńcu.
Celem wizyty pana policjanta było przede wszystkim przypomnienie zasad prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po drodze. Policjant udzielił dzieciom porad praktycznych oraz wskazał najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Wszyscy otrzymali elementy odblaskowe, zwiększające bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które od razu zostały przymocowane do szkolnych plecaków. Zajęcia te wszystkim bardzo się podobały i były dla uczniów dużą atrakcją.
Siła ta objawiła się na dyskotece szkolnej zorganizowanej w czwartek 28 września 20017 roku z okazji Dnia Chłopaka. Zjawili się na niej praktycznie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Nawet ci, których brakowało na wcześniejszych zajęciach. Nie będziemy tutaj jednak roztrząsać dokładnie przyczyn tego tajemniczego zjawiska. Niech zajmą się tym różnej maści specjaliści. Wróćmy do radośniejszych rzeczy. Gorące, dyskotekowe rytmy porwały do tańca właściwie wszystkich przybyłych. Pojawili się nawet, mile witani, absolwenci naszej szkoły. Właściwe obchody Dnia Chłopaka miały miejsce dzień później, w piątek. Głównym punktem były wybory Mistera Szkoły. Kandydaci musieli zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami, z których najtrudniejszym okazało się plecenie dziewczęcych warkoczy. Zabawa była przednia i dostarczyła kandydatom i widzom wielu wrażeń. Ostatecznie, w zgodnej opinii specjalistek od męskich wdzięków w jury, jak i zebranej publiczności, zwyciężył Seweryn Zalewski z drugiej klasy gimnazjum. Gratulujemy!
W pięknych okolicznościach przyrody udaliśmy się w środę 27 września 2017 roku na wycieczkę do Przemyśla. Pierwszym punktem programu była wizyta w kinie Helios na seansie filmu „Moje wakacje z Rudym”. Film - kolejny o przygodach czerwonego psa - rozpoczyna się sprytnym wprowadzeniem, w którym poznajemy pewnego zapracowanego pana domu o imieniu Michael i dowiadujemy się, że aktualnie negocjuje on ze swoim starszym synkiem możliwość adoptowania psa. Mężczyzna jest oczywiście przeciwny tej decyzji. Jego nastawienie zmieni seans filmu... o jego własnym czworonogu sprzed lat. Bohaterowie oglądają film, a w Michaelu budzą się wzruszające wspomnienia. Ostatecznie mężczyzna przełamuje swoją zatwardziałą postawę i zaczyna snuć opowieść o tym, jak znalazł czerwonego, niezwykłego psa, i o cudownych wakacjach, które z nim spędził. W filmie, którego pełnej fabuły nie zdradzimy, daje się wyczuć nutę tęsknoty za okresem naiwności, ale jest w nim też mnóstwo dobrej energii i ciepłego humoru. Po seansie mieliśmy chwilę czasu dla siebie, by pochodzić po Galerii „Sanowa”. Następnie udaliśmy się go centrum miasta, aby zwiedzić katedrę rzymsko-katolicką oraz wspiąć się na szczyt wieży katedralnej. Doprawdy pejzaż Przemyśla i okolic widziany ze szczytu wieży w piękny słoneczny dzień jest olśniewający. Ostatnim punktem naszego pobytu w Przemyślu było zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego, gdzie koneserzy mogli podziwiać kunszt dawniejszej i nowszej sztuki sakralnej. Doprawdy dzieci i młodzież, których zabrakło wśród nas, mają czego żałować. Na zakończenie składamy serdeczne podziękowania księdzu Wiesławowi, który sfinansował nasz przejazd i dzięki któremu spędziliśmy w pięknym grodzie nad Sanem niezapomniane chwile.
* Zainteresowanych znaczeniem tytułu odsyłamy do piosenki Raya Charlesa „Georgia On My Mind” lub do znacznie nowszego utworu pt. „On My Mind” w wykonaniu grupy Disciples.
20 września 2017 r. uczniowie klas O – IV uczestniczyli w wycieczce do Jarosławia. Jarosław i jego zabytki zrobiły na nas duże wrażenie. Chodziliśmy Podziemnym Przejściem Turystycznym, które ma 187 m długości i znajduje się blisko 6 m pod powierzchnią Rynku. Na trasie napotkaliśmy połączenie tradycji i nowoczesności - wiele multimedialnych rozwiązań. Są tam sale poświęcone ceramice, kuchni mieszczańskiej, jarosławskim jarmarkom, myśliwskim tradycjom, historii ratowania starówki, znaczeniu Sanu i archeologii. Jest coś dla dzieci i dla nieco starszych zwiedzających. Wycieczkę kończy projekcja filmu o Jarosławiu. Po wyjściu z Podziemi i kupieniu pamiątek spacerowaliśmy po Rynku - centralnym placu miasta z okazałym Ratuszem, zabytkową średniowieczną studnią i pięknymi renesansowymi kamienicami. Zmęczeni wędrówką zjedliśmy ciepły posiłek i po krótkim odpoczynku spacerkiem ulicami Jarosławia dotarliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Gdy zjawiliśmy się w bibliotece czekała na nas bardzo miła pani bibliotekarka, która oprowadziła nas po tym fantastycznym miejscu i zaprezentowała poszczególne działy. Na początku uczniowie obejrzeli ,,Salę spotkań”, a później zwiedzili dział multimedialny, gdzie znajdują się komputery oraz urządzenie do czytania ,,Sara”. Wszyscy zauważyli, że jest tam wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych, niewidomych i dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać. Następnie uczniowie przeszli do działu z literaturą dla dorosłych. Znajduje się tam wiele różnych pozycji - słowniki, poematy, książki o sławnych ludziach oraz dużo powieści dla dorosłych. Na zakończenie odwiedziliśmy dział z literaturą dla dzieci. To właśnie to miejsce sprawiło nam najwięcej przyjemności. Wnętrza biblioteki nowoczesne, przestronne, jasne, przytulne i kolorowe. Książki pachną świeżą farbą drukarską, aż chce się tam zostać dłużej i poczytać. Zdaniem uczniów wycieczka do Podziemi i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu była bardzo pouczająca i cieszą się, że mogli tam pojechać. Czekamy na kolejne ciekawe wyjazdy.
Podziękowania dla ks. Wiesława składają wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczący w tej wycieczce, za sfinansowanie kosztów przejazdu autokarem firmy ,,Sergios”!!!
4 września zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Po dwóch miesiącach wakacji uczniowie wrócili do szkolnych ławek. Rok szkolny 2017/2018 jest rokiem zmian w szkolnictwie. Po raz pierwszy na mocy wchodzącej w życie reformy edukacji, naukę rozpoczynają uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej. W Chotyńcu zlikwidowany został Zespół Szkół, a w to miejsce powstała Szkoła Podstawowa. Oczywiście uczniowie klasy 2. i 3. Gimnazjum dokończą edukację w naszej miejscowości. O tym i o innych ważnych sprawach poinformowała przybyłych na inaugurację nowego roku szkolnego uczniów, rodziców i nauczycieli dyrektor szkoły pani Lidia Łamasz. Odczytano również okolicznościowy list Wójta Gminy Radymno pana Bogdana Szylara. Po krótkim spotkaniu, uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, gdzie zostali zapoznani z organizacją roku szkolnego 2017/2018. Bez względu na zmiany, jakie nas czekają, ważne jest to co znalazło się w homilii naszego proboszcza, księdza Wiesława Skrabuta: „Powinniśmy wykorzystywać i rozwijać nasze wielkie lub małe talenty. Stwórca oczekuje od nas pomnożenia tych talentów na chwałę swoją i pożytek bliźnich.”
W czwartek 22 czerwca 2017r. odbyła się wyjątkowa akademia. W tym dniu kolejny rocznik uczniów naszego gimnazjum ukończył pewien etap edukacji i rozpoczął całkiem nową przygodę. To tu minęły trzy lata pięknej młodości, gdzie stali się dojrzalsi i starsi. Zgodnie z naszą dobrą tradycją uczniowie klasy 2. G pożegnali starszych kolegów i koleżanki śpiewając im lekko uszczypliwe teksty. Żegnani uczniowie otrzymali również drobne upominki. Z kolei uczniowie z 3. G śpiewem i wierszem pożegnali swoich nauczycieli oraz ostatni raz „zafejmowali się” w murach chotynieckiej „alma mater” prezentując pokaz multimedialny. Na zakończenie był poczęstunek oraz wspólne zdjęcia.
Piątek - 23 czerwca 2017r. - oficjalny dzień zakończenia roku szkolnego, rozpoczęliśmy Mszą Świętą, koncelebrowaną przez ks. Wiesława Skrabuta oraz wychowanka naszej szkoły ks. Pawła Miarę. Po mszy ruszyliśmy wspólnie do naszej szkoły. Tutaj odbyła się ostatnia część uroczystości. Pani dyrektor. Lidia Łamasz podziękowała rodzicom, nauczycielom i pracownikom obsługi za ich trud włożony w wychowywanie dzieci i młodzieży oraz właściwe funkcjonowanie szkoły, a uczniom pogratulowała odniesionych w ciągu całego roku szkolnego sukcesów. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Dawid Małek - odczytał również okolicznościowy list Wójta Gminy Radymno pana Bogdana Szylara. Następnie pani dyrektor Lidia Łamasz wraz z panią Barbarą Kaczmar - przewodniczącą Rady Rodziców - wręczyły naszym uczniom dyplomy i nagrody, dziękując za wzorową postawę, wiedzę i za ogrom pracy włożony w osiągnięcie sukcesów na różnorodnych polach aktywności. Na szczególną pochwalę zasługują uczniowie, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, czyli ze średnią ocen co najmniej 4,75:
Dominika Kędzior VI SP - 5,54
Dominika Skarbińska IV SP - 5,36
Paulina Kędzior 2. G - 5,35
Kamila Ficek IV SP - 5,27
Aleksandra Rajzer 3. G - 5,2
Julianna Pieniążek IV SP - 5,18
Oliwia Senejko VI SP - 5,18
Julia Gida 3. G - 5,1
Barbara Jacek IV SP - 5,09
Anna Konieczny VI SP - 5,09
Karolina Konieczny VI SP - 5,09
Dawid Kołacz IV SP - 5,0
Krystian Gwoźdź V SP - 4,81
Sylwia Gwóźdź IV SP - 4,81
Patrycja Kędzierska V SP - 4,81
Wiktor Rajzer V SP - 4,81
Emilia Hryniuk 2. G - 4,8
Dawid Małek 3. G - 4,8
Dominika Łukaszów 2. G - 4,78
Izabela Stanicka 2. G - 4,78
Na zakończenie wspólnej części uroczystości rozstrzygnięto rywalizację o miano najlepszego ucznia. I tak, nagroda specjalna – tablet ufundowany przez firmę „Sergios” – powędrowała do Dominiki Kędzior – średnia 5,28. Ostatnim akordem tego szczególnego dnia było rozdanie świadectw przez wychowawców.
Radujmy się z zakończenia pracy i życzmy sobie bezpiecznych i udanych wakacji.
Ustawa o systemie oświaty wskazuje, że uczniowie biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego, który jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem różnorodnych metod. Z kolei Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych określa, że informację o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego oraz temat projektu edukacyjnego wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum. Mając na uwadze wskazane uwarunkowania prawne, potrzeby środowiska, możliwości uczniów oraz względy czasowe (W przyszłym roku szkolnym uczniowie obecnej klasy drugiej Gimnazjum przystąpią do arcyważnego Egzaminu Gimnazjalnego.) wychowawca tejże klasy mgr Dariusz Szczepaniec postanowił, że uczniowie zrealizują projekt edukacyjny w roku szkolnym 2016/2017. Projektowi nadano nazwę „Wiki-Chotyniec. Moja miejscowość w Wikipedii”. Celem działania stało się zredagowanie na nowo hasła „Chotyniec” w Wikipedii. Wikipedia jest wielojęzycznym projektem internetowej encyklopedii o „otwartej treści”. Słowo Wikipedia to połączenie wyrazów wiki i encyklopedia. Od czasu powstania, tj. 15 stycznia 2001 roku, Wikipedia rozrosła się do rozmiarów największej encyklopedii dostępnej w Internecie. W 2006 została nazwana przez tygodnik Time „kosmicznym kompendium wiedzy” (cosmic compendium of knowledge). Z Wikipedii korzysta ponad 80% polskich internautów i jest w niej około miliona trzystu tysięcy polskojęzycznych haseł. O potędze i wyjątkowości tego medium może świadczyć fakt, że wpisanie w wyszukiwarce jakiegokolwiek hasła da nam na pierwszym, lub na jednym z pierwszych miejsc wyszukiwania, pozycję z Wikipedii. Do tego każdy może ją redagować. Teraz również uczniowie naszej szkoły mają udział w tym dziele. A nie było łatwo. Każdy uczestnik projektu otrzymał do wykonania określoną część hasła. Rolą koordynatora było sprawdzenie, poprawienie, uzupełnienie i przesłanie otrzymanych drogą elektroniczną elementów całości do Wikipedii. Cząstka wysiłku każdego uczestnika projektu w jakiejś formie, czy to osobnej kategorii, fragmentu kategorii, lub też linku albo przypisu znalazła się w haśle. Można być dumnym z końcowego, imponującego pod względem merytorycznym i formalnym, efektu. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 2. Gimnazjum: Emilia Hryniuk, Julia Jacek, Rafał Jacek, Mateusz Kędzierski, Paulina Kędzior, Bartosz Konieczny, Dominika Łukaszów, Anna Segin, Ewa Siudak, Izabela Stanicka i Martyna Wolańska. Koordynatorem projektu był pan Dariusz Szczepaniec. Wynik ich wspólnego wysiłku można zobaczyć wpisując w Wikipedii lub w po prostu w wyszukiwarce hasło: „Chotyniec” albo klikając tutaj. Poniżej można zobaczyć screenshota (zrzut ekranu dla wtajemniczonych albo „fotografię” ekranu komputera dla zupełnych laików) hasła „Chotyniec” przed rozpoczęciem projektu.
PS Już po zakończeniu projektu media, w tym ogólnopolskie, doniosły o sensacyjnym odkryciu osady scytyjskiej na terenie Chotyńca. Można więc stwierdzić, że nasz projekt idealnie „wstrzelił się” w okres wzmożonego zainteresowania Chotyńcem i dzięki naszej pracy dostarczyliśmy internautom potężny zastrzyk wiedzy o naszej miejscowości.
W tym roku szkolnym z inicjatywy pana wójta nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Alfa i Omega –Program wsparcia szkół z terenu Gminy Radymno”
Jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Głównym celem projektu jest podwyższenie jakości i efektywności kształcenia poprzez rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli w tym w zakresie stosowania TIK w procesie edukacyjnym oraz zmianę modelu nauczania w kierunku rozwijania kreatywności, innowacyjności, umiejętności kooperacji oraz krytycznego myślenia, w tym wyszukiwania, oceny i twórczego wykorzystania dostępnych źródeł wiedzy. W ramach projektu nasi uczniowie
uczestniczą w następujących zajęciach:
- Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej
- Zajęcia z matematyki
- Zajęcia przyrodnicze
- Kółko Szachowo- Logiczne
-Kółko Teatralne
- Kółko Dziennikarskie
W okresie wakacyjnym, a dokładnie od 3 do 7 lipca planowane są również warsztaty szkolne pod hasłem „Wakacje z nauką”, prowadzone przez specjalistów z Rzeszowa. Zajęcia będą prowadzone aktywnymi metodami poprzez prezentowanie doświadczeń i pokazów opisujących zjawiska i procesy występujące w przyrodzie i technice. Uczestnicy zajęć otrzymają jednorazowo komplet pomocy i materiałów dydaktycznych, oraz codzienny poczęstunek.
W ramach projektu także nasi nauczyciele odbyli szkolenia sprzyjające kształtowaniu i rozwijaniu u uczniów kompetencji kluczowych, a mianowicie:
-Metody aktywizujące w nauczaniu,
-Jak uczyć współpracy? Metoda składanki i metoda projektów,
-Mediacje i rozwiązywanie konfliktów,
-Techniki uczenia się i metody zapamiętywania,
-Jak rozwijać potencjał ucznia w szkole,
- Szachy w szkole,
- Metoda dramy w szkole,
Dzięki projektowi otrzymaliśmy mnóstwo pomocy dydaktycznych, które z pewnością uatrakcyjnią proces nauczania: wyposażenie klasopracowni przyrodniczej, mikroskopy, globusy, aparat, dyktafony, gry dydaktyczne, mapy, stroje teatralne, szachy i wiele, wiele innych.
13 czerwca br. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród konkursu plastycznego „Trzymaj Formę Aktywnie i Zdrowo”. W konkursie tym uczestniczyła nasza uczennica z klasy VI – Oliwia Senejko. Jej praca została wyróżniona przez komisję konkursową z pośród 650 prac! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Już po raz drugi Pan Wójt –Bogdan Szylar ufundował wycieczkę do Warszawy najzdolniejszym uczniom klas gimnazjalnych z naszej Gminy. Wycieczka odbyła się 13 czerwca 2017roku. Z naszej szkoły uczestnikami byli:
Pierwszym punktem programu był spacer po malowniczych Łazienkach Królewskich. Uczniowie podziwiali „ Teatr na wodzie”, pałace i rezydencje ówczesnej monarchii z czasów oświecenia. Następnie uczestnicy wycieczki mogli odwiedzić Pałac Prezydencki. Z wielkimi emocjami oglądano przepiękne wnętrza, w których na co dzień przebywa Głowa Państwa.
Głównym punktem programu była wizyta w Sejmie. Dzięki Pani przewodnik, która wspaniale przedstawiła wielowiekową i bogatą tradycje funkcjonowania Sejmu – odbyła się tu swoista lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie.
Ostatnim obiektem zwracającym szczególną uwagę był sławny Stadion Narodowy. Można było zobaczyć go wewnątrz i podziwiać ogromny wkład pracy włożony w jego istnienie. Miłośnicy sportu mogli poczuć się jak dziennikarze – sprawozdawcy, gwiazdy sportowe udzielające wywiadu, a także zawodnicy podczas meczu.
Wycieczka ta z pewnością na długo zostanie w pamięci uczniów, którzy docenieni przez Pana Wójta za ciężką pracę, wdzięczni za wspaniały wyjazd zobowiązali się do dalszej systematycznej pracy w nowym roku szkolnym.
Wczesnym rankiem 7 czerwca 2017r. o godzinie 4 wyruszyliśmy z Chotyńca na naszą wspólną wyprawę w góry. Ok. 10 nastąpił przyjazd do miejscowości Sromowce Wyżne (Pieniny), gdzie wsiedliśmy na pontony, by spłynąć nimi Dunajcem na trasie: Sromowce Wyżne - Szczawnica. Dunajec oddzielający Polskę i Słowację na odcinku Sromowce Niżne - Szczawnica, tworzy przełom Dunajca. To jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych
w Europie. Po posiłku w Szczawnicy wyjazd do Zakopanego (parking w Kirach) i od 15:00 - 18:30 przejście szlakiem turystycznym Dolina Kościeliska - Jaskinia Mylna (dla chętnych) - Hala Ornak. Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr. Ta walna dolina, czyli taka, która rozpościera się od podnóża Tatr aż po ich grzbiet, ma 9 km długości i ok. 27 km szerokości, co daje powierzchnię 35 km2. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Dolina Kościeliska jest prawdziwym arcydziełem Matki Natury. Przez dolną jej część przepływa Potok Kościeliski, a górną tworzą krystaliczne skały o fantazyjnych kształtach i nazwach. Ok. 19:00 zakwaterowanie w Poroninie. Potem kiełbasa z grilla i spać.
08.06.2017 (czwartek) 8:00 - 9:00 pobudka, śniadanie. 9:00 - 12:45 Kuźnice - przejście szlakiem turystycznym przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch. 12:45 - 13:45 - punkty widokowe na Tatry. Wysokogórskie Obserwatorium meteorologiczne na szczycie (najwyżej położony budynek w Polsce), odpoczynek. 14:00 - zjazd kolejką do Kuźnic. 15:30 - 17:30 - obiad i zwiedzanie Krupówek. 17:30 – 18:30 - zwiedzanie Wielkiej Krokwi w Zakopanem - wyjazdu wyciągiem krzesełkowym na Wielką Krokiew. 18:30 - 19:00 - przejazd do Poronina. Ok. 19:00 - grill - kolacja.
09.06.2017 (piątek) 7:00 - 8:00 - pobudka, śniadanie, pakowanie, sprzątanie, opuszczenie pokoi. 8:00 -10:30 - wyjazd na Słowację - Tatralandia - Liptovsky Mikulas. 11:00- 15:00 - pobyt w Tatralandii. Kompleks położony jest wśród pięknych gór, na północnym brzegu sztucznego jeziora Liptowska Mara, z widokiem na Zachodnie Tatry. Sercem Aquaparku Tatralandia jest źródło wody termalnej, wypływającej z głębokości ponad 2500 m, o temperaturze 60,7 stopni C. Lecznicza woda termalna wypełniająca baseny jest wyjątkowa, jej częścią składową są wody morza z okresu paleolitu, które znajdowało się na terenie Liptowskiej Kotliny już przed 40 milionami lat. Woda mineralna w Tatralandii działa leczniczo na układ ruchowy i oddechowy. 15:30 - 19:00 – przejazd przez Słowację do Barwinka - posiłek. Ok. 23:00 - przyjazd do Chotyńca.
Pogoda dopisywała. Było super.
Od niedługiego czasu z okazji Dnia Dziecka organizowany jest w naszej szkole swego rodzaju piknik pod hasłem Dzień Rodziny. W tym roku nabrał on szczególnego charakteru, jako że w imprezie uczestniczyli nie tylko wszyscy uczniowie, ale i ich rodzice, babcie i dziadkowie. Impreza zaczęła się jakby tradycyjnie od występów przygotowanych przez dużych i małych członków naszej szkolnej społeczności, którzy wierszem, piosenką, żartem oraz tańcem okazywali szacunek i miłość swoim rodzicom, babciom i dziadkom. Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Lidia Łamasz, składając serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zaistnienia pikniku, a więc sponsorom, członkom Rady Rodziców, nauczycielom i oczywiście uczniom. Bardzo zbudowany poziomem imprezy był gość honorowy – Wójt Gminy Radymno – pan Bogdan Szylar, który nie omieszkał wyrazić swego zadowolenia. Przed rozpoczęciem kolejnej części rozstrzygnięto konkurs Samorządu Uczniowskiego „Super klasa”. To zaszczytne miano oraz kwota 200 złotych przypadły klasie IV Szkoły Podstawowej. Zasłużone brawa! Warto tu też zaznaczyć, że ostateczne różnice punktowe między klasami były doprawdy minimalne. No, a potem zaczęła się właściwa zabawa. Atrakcji było w bród. Konkursy i zabawy, zawody sportowe, przejażdżki kucykiem, dmuchana zjeżdżalnia, basen z piłeczkami, trampolina, malowanie twarzy. Wśród zawodów sportowych największe emocje wzbudziło oczywiście przeciąganie liny i … mecz piłkarski Mamy kontra Córki. Śmiechu było co niemiara! Bufet dla uzupełnienia nadwątlonych sił zapewniły niezawodne mamy z Rady Rodziców. Pycha! Na zakończenie warto jeszcze raz stwierdzić, że dzięki współpracy dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców i uczniów Zespołu Szkół w Chotyńcu udało się stworzyć bardzo udany piknik rodzinny, na którym wyśmienicie bawili się i młodsi i starsi.
12 maja uczniowie klasy 1 i 2 (bardzo spontanicznie!) uczestniczyły w króciutkiej wycieczce KOLEJKĄ TURYSTYCZNĄ po miejscowości, w której żyją, ale mogli zobaczyć wszystko z innej perspektywy…Wszystko to odbyło się dzięki uprzejmości państwa MAŁAŃCZAK! Bardzo dziękujemy za cierpliwość i poświęcony nam czas. Dzieciaki były zachwycone!!! Podsumowaniem lekcji było narysowanie kolejki, którą wcześniej podróżowały!
Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. Nasza szkoła z zapałem włącza się zawsze w akcje na rzecz środowiska naturalnego. Nie mogło więc naszych uczniów zabraknąć w obchodach Dnia Ziemi. Celem całej akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszego pokolenia i propagowanie postaw proekologicznych. W tym celu, w dniu 18 maja 2017r., odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt. „Królewna Śmieszka i Ekoludki”. Historia dobrej Królewny Śmieszki stającej w obliczu ekologicznej katastrofy, przeciwstawiona wizerunkowi złej Królowej-Macochy - poruszyła zebranych dowcipem a zarazem głębokim przesłaniem. W spektaklu, przygotowanym przez panie: Annę Szylar, Ewę Brodę, Lucynę Kopciuch i Agnieszkę Glazar-Mazurek, wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej. Integralną częścią imprezy był także międzyklasowy konkurs strojów ekologicznych, czyli strojów wykonanych z surowców wtórnych. Nasi mali kreatorzy mody musieli, nie tylko przygotować odpowiedni strój, ale także komentarz oraz wykazać się umiejętnością jego zaprezentowania. Jury, oceniające pokaz, miało niełatwy orzech do zgryzienia. W kategorii klas gimnazjalnych bezkonkurencyjnie zwyciężyła klasa druga. Nie tylko dlatego, że pozostałe klasy oddały pole, ale przede wszystkim dzięki ciekawemu pomysłowi oraz poruszającemu zaprezentowaniu. W kategorii klas IV-VI zasłużenie wygrała klasa szósta, która przygotowała całą scenkę z życia eko-celebrytów. Można teraz zdradzić tajemnicę, że klasa ta przygotowania do występu zaczęła prawie miesiąc wcześniej. Jak widzimy dobre przygotowanie popłaca. Prawdziwy ambaras, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu, miało dostojne jury z wyłonieniem zwycięzcy w kategorii klas od „0” do III. Mali eko-styliści wykazali się taką pomysłowością i wielkim zaangażowaniem, że doprawdy ciężko było wybrać jedną, zwycięską klasę. Ostatecznie jury przyznało równorzędne pierwsze miejsce wszystkim klasom w tej kategorii. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięskie klasy pojadą w nagrodę do Arboretum w Bolestraszycach, aby tam rozkoszować się urokami przyrody. Fundatorem wycieczki jest pani Anna Szylar. Dziękujemy!
27 kwietnia br. w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta 3 Maja. Akademię przygotował pan Dariusz Szczepaniec wraz z panią Agnieszką Glazar-Mazurek kierującą chórem. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy 2. Gimnazjum, którzy starali się jak najlepiej sprostać niełatwemu zadaniu. Montaż słowno-muzyczny oraz prezentacja multimedialna przybliżyły widzom sytuację polityczną Polski na przełomie lat 80. i 90. XVIII wieku, pracę patriotów nad projektem postępowej konstytucji, chwilę uchwalenia tej ustawy 3 maja 1791 roku oraz jej znaczenie. Dyrektor Lidia Łamasz pogratulowała biorącym udział w akademii uczniom udanego występu.